Preferencat tuaja pėr faqėn tonė: Bej si faqe startuese Dervina.com Vendos si Faqe Startuese Vendos si faqe favorite Dervina.com Bėj faqe Favorite

 LAJME NGA KULTURA

 
  Tab-View Sample
Shuhet Violeta Manushi “Artiste e Popullit”

Nė moshėn 81-vjeēare, ka ndėrruar jetė njė nga ikonat e teatrit shqiptar, Violeta Manushi. Ajo mbante titullin “Artistja e Popullit” dhe ishte e nderuar edhe me ēmimin "Qytetare nderi e Tiranės".

Manushi ka vdekur sot nė Tiranė, pasi vuante prej kohesh nga njė sėmundje e rėndė.
Aktorja e njohur ka lėnė pas veprėn e saj tė madhe tė skenės dhe filmit, 60 vite tė jetės sė saj tė interpretimit nė teatėr e film.
Violeta Manushi ėshtė ngjitur pėr herė tė parė nė skenė, nė vitin 1946, dhe nė karrierėn e saj artistike numėrohen mbi 100 role nė teatėr dhe 16 role nė kinema.

 

Behgjet Pacolli restauron Xhaminė e Llapit

Kreu i Aleancės, Kosova e Re, Behgjet Pacolli, do ta financojė restaurimin e monumentit tė kulturės kosovare, Xhamisė sė Llapit, e cila besohet tė jetė ndėrtuar nė fund tė shekullit XV.

Pacolli ka nėnshkruar sot njė marrėveshje me kreun e Bashkėsisė Islame, Naim Tėrnava dhe drejtorin e Institutit tė Kosovės pėr Mbrojtjen e Monumenteve, Baki Svirca, pėrmes sė cilės ai obligohet ta pėrkrah restaurimin e kėsaj xhamie.
“E veēanta e marrėveshjes pėr restaurimin e Xhamisė sė Llapit nė Prishtinė, ėshtė se pėr herė tė parė kemi njė donator kosovar”, ka thėnė myftiu, Naim Tėrnava, gjatė kėsaj ceremonie.
Pacolli ka thėnė se e ka parė si shumė tė rėndėsishme qė tė rindėrtohet ky objekt nė mėnyrė qė t’i kthehen vlerat tė cilat ai i ka pasur nė tė kaluarėn.

Luciano Pavarotti shtrihet nė spital  

Tenori i njohur italian, Luciano Pavarotti, ėshtė shtruar pėr shėrim nė spitalin e Modenas, mbrėmjen e kaluar, kanė njoftuar pėrfaqėsuesit e kėtij spitali dhe agjenti i tij, Teri Robson.

Pavarotti, i cili ėshtė operuar mė 2006 nga kanceri i pankreasit, duket se ende nuk e ka marrė veten si duhet. Edhe pse zėdhėnėsi i tenorit nuk ka dashur tė flas pėr shkaqet qė e ēuan Pavarottin nė spital, mediat italiane thonė se ai vuan nga njė ndezje e mushkėrive.

 

Shqipėria, vendi qė fsheh armikun e Harry Potterit

Miliona fėmijė qė kanė pritur nė radhė tė gjata pėr javė tė tėra qė tė kenė nė dorė librin e shtatė tė magjistarit tė vogėl, Harry Potter, do tė kenė rastin tė mbajnė mend Shqipėrinė, tėrė jetėn e tyre, si vendin “ku fshihen tė ligėt”.

Shkrimtarja angleze Joanne K. Rowling, e cila u bė e famshme pikėrisht me kėtė seri prej shtatė librash tė njė historie imagjinare, duket se, pėrveē fundit tė librit tragjik, e ka pasur tė vėshtirė tė kėrkojė edhe vendin e keq pėr tė fshehur personazhin negativ tė saj, pėr njė kohė. Nė njė nga rreshtat e zhvillimit tė historisė sė magjistarit, kundėrshtari i tij kryesor, qė nė libėr qėndron si i keqi i padukshėm i quajtur Valdemort, nė kohėn e krizės vendos tė kėrkojė shpėtim dhe tė fshihet nė Shqipėri. Shkrimtarja ka pėrmendur vendin nė kontekstin negativ, ndonėse nuk flet shumė pėr tė.
“Malet e Shqipėrisė ndoshta kanė krijuar strehim pėr tė”, thotė Potter, duke folur pėr kundėrshtarin.
Nuk dihet se si i ka ardhur ideja Rowlingut, qė nė fantazinė e saj tė pėrfshijė edhe Shqipėrinė, dhe pse, pikėrisht nė kėtė kontekst, pasi qė deri mė tani pak njerėz e kanė vėrejtur se Shqipėria gjendet nė kompletin e librave mė tė shitur nė botė.
Zakonisht, secili libėr i anglezes - pas njė kohė- hidhet nė shiritin filmi dhe shfaqet nėpėr ekranet e mėdha tė kinemave tė shumta nėpėr qytetet e tėrė botės. Gjithsesi, te prirja e plotė tė huajve pėr tė etiketuar shqiptarėt dhe vendin e tyre si njerėz tė sė keqes, aty ku mund tė fshihet gjithēka, nuk ka munguar asnjėherė nė kėto vitet e fundit, ndonėse ata mund tė mos kenė ateruar kurrė as nė aeroportin e Rinasit.

Shembet ura ne Mineapolis, 7 te vdekur

Shembja e njė ure autostradė nė Mineapolis ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes shkaktoi tė paktėn shtatė tė vdekur gjatė natės, ndėrsa mjaft automjete pėrfunduan nė lumin Misisipi, deklaroi kryetari i bashkisė sė Mineapolisit nė njė konferencė shtypi. "Deri tani kemi konfirmimin pėr vdekjen e shtatė personave, ndėrsa presim qė bilanci tė rėndohet", deklaroi nga ana e tij kreu i shėrbimit tė ndėrhyrjes sė shpejtė tė Mineapolisit, Jim Clack, nė njė konference shtypi.
Ai shtoi se 60 persona ishin dėrguar nė spital dhe se operacionet e shpėtimit ishin ndėrprerė pėr momentin pėr shkak tė errėsirės.Mjaft automjete pėrfunduan nė lumė, kur ura me tetė korsi pak pas orės lokale 18: 00, nje ore piku kjo per levizjen e makinave

     

Njė maje mali pėr yllin e filmave aksion, Jackie Chan

Ylli i filmave aksion, Jackie Chan, ėshtė shumė i famshėm nė Kirgistan. Pėr ta sjellė atė nė kėtė shtet, zyrtarėt e kėtij vendi kanė vendosur tė pagėzojnė njė maje mali, me emrin e tij.

Organizatorėt e njė festivali tė filmit nė kėtė shtet malor, kanė vendosur ta pagėzojnė njė maje mali me emrin e Jackie Chanit, me kusht qė ai tė paraqitet nė kėtė festival.
"Ambasada kineze na ka lajmėruar pėr mundėsinė e ardhjes tė Chanit. Nėse vjen nė shtetin tonė, ne do t’ia falim njė maje mali”, ka deklaruar Bolot Chamchiev, organizator i festivalit tė filmit, qė mbahet prej datės 3 deri mė 9 shtator.
Kirgistani, gjyma e territorit e tė cilit ndodhet nė mbi 3.000 metra lartėsi mbidetare, deri mė tash ka pagėzuar njė mori majash malore, me emrat e personaliteteve tė njohura.

Angelina Jolie - heroinė pėr fėmijėt e saj

Aktorja seksipile e Hollywoodit, Angelina Jolie, ka pranuar njė rol tė ri nė kinematografi, atė tė “tigreshės”, vetėm pėr tė qenė heroinė e fėmijėve tė saj.

Aktorja fituese e ēmimit Oscar – e cila ka katėr fėmijė, Maddox (5), Pax (3), Zahara (2) dhe Shiloh (1) – do ta huazojė zėrin e saj pėr rolin e Tigreshės nė filmin “Kung Fu Panda”.
"Jam pjesė e 'Kung Fu Panda'. Do tė jem heroinė pėr fėmijėt e mi. Jam tigėr dhe Jackie Chan brenda tij - kėshtu qė jam shumė e lumtur pėr kėtė gjė”, ka thėnė Jolie.
Nė ndėrkohė, Angelina dhe Brad, bashkė me fėmijėt e tyre, ndodhen pėr pushime nė Francė.

 

Komedia e gejėve shkel “Harry Potterin”

Komedia mbi jetėn e njė ēifti homoseksualėsh ėshtė filmi mė i shikuar nė SHBA. “I Now Pronounce You Chuck and Larry”, ku luan edhe Adam Sandler, ėshtė filmi mė i shikuar nė SHBA, gjatė fundjavės sė kaluar.

Ky film ka arritur tė fitojė, hiq mė pak se 34.8 milionė dollarė gjatė fundjavės, nė kinematė amerikane, nė premierėn e tij. Me kėtė shumė parash tė fituara filmi e ka thyer rekordin e vėnė nga “Harry Potter” i cili tash gjendet nė pozitėn e dytė me 32.2 milionė dollarė.

Nė vendin e tretė tė filmave mė tė shikuar gjatė kėsaj fundjave nė SHBA gjendet komedia tjetėr “Hairspray” nė tė cilin luan John Travolta, nė rolin e njė travestiti. Ky film ka arritur njė pėrfitim prej 27.8 milionė dollarėsh. Nė vendin e katėrt ėshtė filmi “Transformers”, kurse nė tė pestin “Ratatouille”.

“Harry Potter”, u bėn magjia edhe e kinemave


Filmi “Harry Potter And The Order Of The Phoenix” ka grumbulluar hiq mė pak sė 140 milionė dollarė nė kinematė amerikane, pėr pesė ditė tė shfaqjes sė tij, pėrfshirė kėtu edhe 77 milionė tė fituara gjatė fundjavės.

Vazhdimi i pestė i serisė pėr magjistarin e ri, e ka thyer rekordin e premierave nė mesin e javės sė kaluar, duke sjellė pėrfitime mė tė mėdha nga “ish-kampioni” i pėrfitimeve, vazhdimi i dytė i filmit “Shrek” i cili, pėr pesė, ditė nxori pėrfitime prej rreth 129 milionė dollarėsh.

 

 

Zgjedhėn shtatė mrekullitė e reja tė botės


Bota ėshtė pasuruar edhe “zyrtarisht” me shtatė mrekulli tė reja, vepra tė dorės njerėzore nga vende dhe kontinente tė ndryshme. Ato janė vepra tė njohura, por tash marrin njė pėrmasė tjetėr.
Muri i madh kinez, amfiteatri romak Koloseum, pallati Taj Mahal nė Indi, qyteti i shenjtė i inkasve, Machu Picchu nė Peru, statuja e madhe e Krishtit nė Brazil, qyteti i braktisur antik Petra, nė Jordani dhe piramidat e majave nė Chichen Itza, nė Meksikė janė shtatė mrekullitė e reja tė botės.

Vendimin pėr pėrzgjedhjen e kėtyre veprave monumentale si shtatė mrekullitė e reja tė botės, e kanė marrė mbi 100 milionė votues nga e tėrė bota duke votuar nėpėrmjet interneti dhe SMS-ve, ka njoftuar organizatori i “Shtatė mrekullive tė reja tė botės”.

Da Vinēi digjital

BE-ja ėshtė duke financuar digjitalizimin e mijėra pikturave dhe teorive shkencore tė shquarit, Leonardo da Vinēi, tė cilat deri mė tani kanė pasur rast t’i shohin vetėm ekspertėt, e nė fund, ato do tė jenė nė dispozicion pėr tė gjithė dhe atė, pa pagesė.

Muzeu kombėtar i Leonardos, nė qytetin e tij tė lindjes, deri mė tani ka skanuar rreth 3.000 nga 12.000 faqet e dorėshkrimeve tė tij.

Shumica prej tyre, deri mė tani, kanė qenė nė dispozicion vetėm pėr ekspertėt mirėpo, arkiva E-Leo (http://www.leonardodigitale.com), tash pėr tash vetėm nė gjuhėn italiane, ėshtė nė dispozicion pėr tė gjithė.

Pikturat nga fundi i shekullit XV dhe fillimi i shekullit XVI vizitorėve tė kėsaj faqeje interneti ua zbulon interesin e gjerė tė artistit tė Renesancės, nga gjeometria, astronomia, botanika, zoologjia deri tek pajisjet ushtarake si dhe ato tė fluturimit tė zogjve.

Tė gjitha tekstet e Leonardos janė tė shkruara si nė pasqyrė, nga e djathta nė tė majtė, sepse artisti ka zgjedhur tė shkruajė sė prapthi qė tė mos pėrlyejė atė qė tashmė e kishte shkruar. Pėrkundėr kėsaj, shumica e teksteve ėshtė shumė vėshtirė tė deshifrohen sepse, nė tė njėjtėn faqe tė letrės, gjenden mė shumė fragmente.

"Ende jemi nė fillim, e shpresojmė qė do tė kemi sukses tė digjitalizojmė edhe disa dorėshkrime", ka thėnė, Romano Nanni, drejtor i bibliotekės Leonardo.

Punimet e Da Vinēit janė tė shpėrndara nėpėr tėrė Evropėn, nė nėntė dorėshkrime tė ndara. Edhe pse shumica e tyre janė kthyer nė Itali, pas vdekjes sė artistit nė vitin 1519, nė ndėrkohė arkivit tė tij i janė grisur shumė sosh dhe masa mė e madhe e tyre kanė pėrfunduar nė duart e Napoleonit.

Njėrin nga Kodet, atė tė Leicester, e ka blerė Bill Gates, nė vitin 1994, pėr hiq mė pak se 30.8 milionė dollarė, duke e shndėrruar atė nė librin mė tė shtrenjtė nė botė.

Versioni nė gjuhėn angleze i arkivit E-Leo pritet tė paraqitet pėr rreth dy muaj.

 

 


 

Denycomputers.com
Copyright © 2002-2007 Denycomputers.com. All Rights Reserved.             Online Users      Webstats4U - Free web site statistics

Designed By Denycomputers.com

1